İZMİR 35280 Türkiye
0850 480 2220
info@aktansms.com

Toplu SMS Sistemi: Nedir ve Nasıl çalışır?

Toplu SMS Çözümleri

Toplu SMS Sistemi: Nedir ve Nasıl çalışır?

Toplu SMS Sistemi: Nedir ve Nasıl çalışır?

Toplu SMS Sistemi: Nedir ve Nasıl çalışır?

Toplu SMS Sistemi, kurumsal haberleşme, müşteri ilişkisi, araştırma, açıklama, anket, güvenlik, reklam, pazarlama ve satışa yönelik en hızlı ve en ekonomik iletişim kanalıdır.

WhatsApp ve sosyal mecraların müşteri ilişki kullanımı artmış olsa dahi, esnekliği, hızı, ve kurumsallığı sebebiyle Toplu SMS Sisteminin rakipsiz olduğu kabul edilmektedir. Pro-aktif çözümler sunan servisleri ile güvenli bir alt yapı bir araya geldiğinde Toplu SMS Sisteminin günümüz kamu ve özel sektörü için özel bir yere sahiptir. Toplu SMS, sistem olarak bir başka önemli ve kurumsal servis olan Toplu E-Posta sistemine göre ve açılma oranlarıyla kıyaslanamaz. Toplu E-Posta %15-%25 açılma oranlarına sahiptir. Bu oran Toplu SMS Sisteminde %85- 90’i bulmaktadır..

Toplu mesaj göndererek veri tabanınızda bulunan müşterilere hangi operatör abonesi olursa olsun en hızlı şekilde ulaşırsınız. Müşterilerinizle gönderici kimliğiniz olan başlığınız ile kurumsal iletişim halinde kalabilirsiniz. İster tek tek isterseniz de toplu ileti yollayarak mesajlarınızı en hızlı ve güvenli şekilde gönderebilirsiniz.

Toplu SMS gönderme Nedir?

Toplu mesaj, İnternet olan her yerden SMS Panel arayüzü yada Toplu SMS gönderme programı üzerinden gerçekleştirilir.

Bu yollarla aynı anda yüzlerce veya binlerce kişinin cep telefonuna aynı mesajı yolladığınız da Toplu SMS gönderme işlemi gerçekleşirmiş olursunuz.

Bu şekilde  mesaj gönderimi genellikle kurumun bir bilgiyi hızlı bir şekilde yayması ve bir seferde çok sayıda kişiye ulaşması gerektiğinde kullanılır. Müşteri ilişkileri ve personel bilgilendirme konularında maliyetleri büyük ölçüde azaltacağından çok fazla tercih edilir.

Müşteri ilişkileri yaklaşımları sebebiyle ülkemizde birçok sektör tarafından kullanılır. Bankalar, Eğitim ve sağlık kurumlarını en başta sayabiliriz.

Ürünlerin veya hizmetlerin satışı için kurumlar kendi onaylı müşterilerine toplu mesaj gönderirler. Bu şekilde müşteri ilişkilerini sıcak tutmayı başarırlar.

Toplu SMS Sistemi Nasıl Gerçekleşir?

Toplu SMS Sistemi dört şekilde kullanılır;

1.Web ara yüzü üzerinden mesaj gönderimi

2. Excel eklentisi ile dosya üzerinden mesaj gönderimi

3. SMS entegrasyonu yani API üzerinden mesaj gönderimi

4. Uygulama üzerinden toplu mesaj gönderimi

Hangi şekilde gönderim yapılacağının seçimi, ne kadar ve nasıl mesaj göndermeniz gerektiğine göre değişir. Ayrıca çalıştığınız servis sağlayıcının sahip olduğu teknoloji ve işlem gücüne bağlıdır. Genel olarak web ara yüzü üzerinden gönderim yapılır. Bu şekilde rahatlıkla dilediğiniz kadar insana aynı anda ulaşabilirsiniz. Bazen Excel dosya eklentisi ile dosya üzerinden gönderim gerçekleşir. Bu durumda servis sağlayıcınızın teknolojisi önemlidir. Bazı durumlarda binlerce kişiye aynı anda ulaşmanız söz konusu olmayabilir. Kullanmış olduğunuz programla entegre şekilde gönderim yapmak isterseniz; API üzerinden gönderim gerçekleşir. Kullanımı yaygındır. Hareketli bir işiniz var ise cep telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulama üzerinden toplu mesaj gönderebilirsiniz. Bu şekilde de aynı anda binlerce kişiye ulaşmanız söz konusudur. Elbette çalıştığınız servis sağlayıcının tüm bu gönderim şekillerini desteklemesi gerekir. İhtiyaca göre hepsi son derece avantajlı olabilir.

Toplu SMS göndermek, bilgilendirme, satış ve pazarlama stratejileriyle çalışan şirketler için en etkili, hızlı ve uygun maliyetli çözümlerden biridir.

Kullanılabilecek Toplu SMS Türleri Nelerdir?

Az önce de belirttiğimiz gibi sosyal mecralar ve WhatsApp  kullanımı artmış olsa dahi, esnekliği, kurumsallığı, hızı ve anlaşılırlığı nedeniyle SMS hala en güçlü iletişim enstrümanı’dır. Dakikalar içerisinde dilediğiniz kadar kişiye ulaşabilirsiniz.

Toplu SMS göndermeni bir çok çeşidi bulunuyor. Kısa mesaj, uzun mesaj, flash mesaj, ve interatkif mesaj vb. Her birinin aşağıda açıklandığı gibi farklı bir işlevi ve belirli bir amacı vardır.

Kısa Mesaj

Kısa mesaj, 155 karakterden oluştuğu için kısa olarak  bilinen, hızlı, güvenli ve kaliteli bir şekilde teslim edilen bir gönderim şeklidir. Türkçe karakter içermesi ya da içermemesi durumunda farklı karakter sayılarıyla gönderilir. Bu farkın aşağıda ki gibi SMS kredilerine yansıması da farklı olacaktır.

Bu tip SMS’lerde operatör kod düzenlemesi sebebiyle mesaj metninin sonuna operatör kodunun eklenmesi şarttır. Örneğin; B 001 ya da B 251 vb. gibi. Bu sebeple kısa mesaj uzunluğu Türkçe ise 150’e düşecektir. Türkçe karakter içermiyorsa 155 karakter 1 SMS kredisidir. Bu gibi SMS’ler de operatör ile doğrudan bağlantı vardır ve sonlandırmayı GSM operatörleri yapar. Bu nedenle müşteriye teslimat garanti verilir. Ulaşmayan SMS’ler GSM operatörü tarafından defalarca teslim edilmeye ve ulaşması sağlanır. Güvenli ve hızlıdır.

Uzun Mesaj

Uzun Mesaj, 155 karakterden uzun olabileceğinden uzun mesaj olarak bilinir. Daha eksiksiz bilgilendirmeler için kullanılır. Bu gibi SMS’ler de aynı şekilde operatör ile doğrudan bağlantılıdır ve sonlandırmayı GSM operatörleri yapar. Ancak anında teslim garantisi verilmez. Karakter sayısı ile SMS kredisi arasında ki bağlantı, ülkemiz ve evrensel normlarda şu şekildedir;

Türkçe karakter içermeyen mesajlar için;

0-155 Karakter 1 SMS 1 Kredi

155-301 Karakter 2 SMS 2 Kredi

301-453 Karakter 3 SMS 3 Kredi

454-607 Karakter 4 SMS 4 Kredi

Türkçe karakter içeren mesajlar için;

0-150 Karakter 1 SMS 1 Kredi

150-287 Karakter 2 SMS 2 Kredi

287-434 Karakter 3 SMS 3 Kredi

434-582 Karakter 4 SMS 4 Kredi

Evrensel normlarda 1024 karaktere kadar destekler.

Flash SMS

Flash SMS, gönderilen SMS’in kullanıcının etkinliği ne olursa olsun Pop-Up şeklinde cep telefonu ekranına düşmesidir. Bu şekilde çok daha fazla dikkat çekicidir. Kullanıcının, mesajı anında okumaya iteceğinden tercih edilmektedir. Okumak için gelen kutusuna gidip mesajı seçmesi gerekmez.  Kullanıcı “Tamam” yada “İptal” tuşuna basarak çıkabilir. Ancak cevap veremez. Bu gibi SMS’lerde ücretlendirme servis sağlayıcısına göre farklılıklar gösterebilir. Karakter sayısı kısa mesajda olduğu gibidir.

İnteraktif SMS

İneratkfi SMS, cevaplanabilen SMS türüne girer. 4 veya 10 haneli özel numaralar ile kullanılırlar. Gelen mesajları e-posta kutunuzu inceler gibi inceleyebilirsiniz. Anket, rezervasyon ve talep gibi uygulamalarda sıkça kullanılır.

Daha fazlasını öğren! SMS kavramını anlayın

Toplu SMS Size Nasıl Yardımcı Olur?

Amacınız ne olursa olsun, toplu mesaj gönderme, mevcut ve gelecekteki müşterilerle iletişim kurmanın iddialı, etkili ve düşük maliyetli bir yolu. Doğrudan iletişime ek olarak, müşterilerinizle bağlantıda kalmak için hızlı ve ucuz bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Müşteri kazanımı, pazar araştırması ve müşteri ilişkileri ile çalışan kurumlar veya şirketler, stratejik hedeflerine ulaşmak için iletişimin gücünü kullanır. İletişim araçlarının hepsini değerlendirirler. Bir adım önde olmak isterler.

Toplu mesaj gönderme çok esnek bir çözüm olduğu için, şirketin amaçlarına ulaşması için yardımcı olabilir. Bilgi akışı için gereklidir. Şirketlerin faaliyetlerini sürdürmek için vazgeçilmezdir. Bu strateji, yüz yüze bağlantıların yerine geçmese de örneğin müşteri bağlılığı oluşturmak için çok iyi bir yoldur.

Toplu olarak SMS göndermek, şirketin duyuruları ve kampanyalarını duyurmak için en iyi yoldur.

Toplu SMS göndermek için birçok nedeniniz var: müşteri bilgilendirmesi yapmak, müşteriye yaklaşmak, müşteri bağlılığı oluşturmak, pazarlama ve tahsilat faaliyetlerini uygulamak.

Toplu SMS Göndermenin  Avantajları Nelerdir?

Toplu SMS göndermenin kişi veya müşterilerinize anında ulaşmanın yanında farklı türden stratejilerin uygulanmasına ve şirketinizin işleyişini sürdürebilmeniz için çok değerlidir. Toplu mesaj kullanımının avantajlarını 4 ana başlıkta sıralayabiliriz.

Toplu SMS İle Daha Fazla Erişilebilirlik

Günümüzde herkesin neredeyse bir cep telefonu var. Toplu mesaj göndererek herkese ulaşmak mümkün. Üstelik Toplu mesaj açılma oranları diğer tüm iletişim kanallarından kat ve kat fazladır. Toplu mail gönderimlerinde bu oran %15 iken Toplu SMS açılma oranları % 80’lerin üzerindedir.

Toplu SMS, şirketlerin müşterileri ile bağlantıda kalmasını sağlamak için en iyi çözümdür.

Toplu SMS İle Maliyetlerin Azaltılması

Bilindiği gibi iletişim ve reklam maliyetleri şirketler için çok yüksektir. Oysa Toplu SMS’in maliyeti reklam maliyetlerine kıyasla oldukça düşüktür. Düşük maliyetiyle gerçekleştireceğiniz bir kaç mesaj gönderimi ile binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Diğer iletişim araçları ile karşılaştırıldığında, maliyet avantajı çok belirgindir. Zamandan ve bütçeden tasarruf edersiniz. Düşük bir maliyetle toplu olarak mesaj göndermek, şirket için önemli olan diğer faaliyetlere odaklanmak için zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Toplu SMS İle Verimlilik Ve Hız

Toplu SMS’in müşterileriniz ile bilgi akışı sağlanması, toplama aracı olarak kullanılması ve satışlarınızın artması için hızlı ve etkili bir çözümdür. Müşteri onaylarınız için kullanabilirsiniz. Ödeme günü yaklaşan müşterilerinizi bilgilendirmek için kullanabilirsiniz. Bunu gerçekleştirirken en verimli ve hızlı şekilde ulaşmanız garantidir. Dolayısıyla bir şirketin bu anlamda ki tüm beklentilerini en hızlı ve verimli şekilde karşılar. Dilediğiniz gibi daha da verimli hale getirebilirsiniz.

Toplu SMS ile Daha iyi müşteri izlenimi

Günümüzde yüz yüze müşteri görüşmeleri önemli ve etkili. Önemli bir araçta telefonla iletişim de olmaktır. Ancak bazı müşteriler, aramayı cevaplamak için işlerini durdurmak zorunda kalır. Bu durumda potansiyel müşteri size direnç uygulayacaktır.


Mesaj ise, kişinin bu baskıcı iletişim yoluna kıyasla daha özgür bırakacaktır. Mesajı ret ederek ya da size dönüş yaparak iletişme geçebilir. Bu şekilde rahatsızlık vermeden stratejinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Bıraktığınız kurumsal izlenimde çok daha başarılı olacaktır.

Toplu SMS İle Teslimat Garantisi

Toplu SMS elektronik iletiler arasında teslimat garantisi ile en önde gelen iletişim yoludur. Anında teslim olmasa dahi kapsama alanına girdiğiniz an ulaşır. Bir telefon görüşmesinin yanıtlanamaması veya bir e-postanın açılmaması düşünüldüğünde SMS’in gücü ve teslimat garantisi daha net görülecektir. Görüldüğü gibi SMS ile iletişimde kalmak izlenebilecek en iyi yoldur.

Tüm bu avantajları ile kurum veya şirketinizin Toplu SMS’i tercih etmesi verimliği artıracak ve maliyetleri azaltacaktır.

Yeni stratejiler belirlemek için Toplu SMS gönderiminin nasıl çalıştığını ve ne gibi avantajları var artık biliyorsunuz.

Not: Ülkemizde Toplu mesajlaşma sistemine bağlı tüm servis sağlayıcılar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenmektedir.

Bu yazımızı beğendiyseniz ve bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen 0850480220 numaralı müşteri hattımızdan ya da info@aktansms.com adresinden bize ulaşın! Unutmayın sizde Toplu SMS ile bir adım önde olabilirsiniz.

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir