Toplu SMS Nedir?


Haberleşme yöntemleri arasında önemli bir yeri bulunan ve hayli yoğun bir şekilde her sektör tarafından tercih edilen Toplu SMS , alternatifi olmayan önemli bir kurumsal iletişim yöntemidir. 

Toplu SMS nedir, nasıl çalışır gibi soruları bu konuda fikir sahibi olmak isteyen herkes için bir araya getirmeye çalıştık. Her kurum iletişim ve mobil pazarlamanın gücünden faydalanmak ister. Zaman zaman duyurularını yada reklamını yapmak isterken zaman zaman bilgilendirme ihtiyacı duyarlar. Dolayısıyla açılma oranı,hızı ve güvenilirliği ile Toplu SMS en iyi sistem ve yöntemdir.


Toplu SMS,  kurumsal gönderici başlığınız ile müşterilerinize aynı mesajın internet üzerinden toplu olarak 3 sn. içerisinde göndermenizi sağlayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenen ve tüm dünyada kullanılan en önemli yöntemdir.

Müşterilerinize ulaşabileceğiniz en hızlı ve güvenli yöntem olması sebebi ile iletişim ve haberleşme ihtiyacı olan tüm kurumlar tarafından tercih sebebidir.

Toplu SMS Nasıl Çalışır?

Toplu SMS nasıl çalışır sorusunun cevabını açarak daha anlaşılır hale getirmek istedik ve sizlerle paylaştık.

Toplu SMS Göndermek Yasal Mıdır?

1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle BTK, (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yapmış olduğu düzenlemeler sonucu, Toplu SMS gönderiminde bulunan kurumların özellikle de ticari ileti gönderirken dikkat edilmesi ve uyulması zorunlu esasları, yasa ve yönetmelikle tüketici lehinde güvence altına almıştır. Yasa ve yönetmeliklere uyulduğu ve yasa dışı gönderimler yapılmadığı sürece Toplu SMS yollamak yasaldır.

Hangi Sektörler Toplu SMS Kullanır?

Hızla ilerleyen teknoloji ile birlikte pek çok firma, Toplu SMS yoluyla müşterilerine bilgi akışı ve fayda sağlamaktadır. Bir kısa mesaj kadar uzakta olduklarını kullanıcılarına hissettiren bu kuruluşlar, her sektörde sistemi kullanma lüksüne de sahiptir.

Türkiye’de otomotiv, sigorta, turizm, tekstil, gıda, E-ticaret, sağlık ya da eğitim gibi pek çok sektörün varlığı düşünülecek olursa büyük kitlelere kısa vadede ulaşmak teknolojik çözümler dışında imkansız gibi görünmektedir.

Sektörel Toplu SMS Kullanım Alanları

Toplu SMS, raporlanabilen, etkili, zamandan tasarruf sağlayan, güvenilir ve tamamen müşteri memnuniyeti odaklı olduğundan sektörel kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

Sigorta Sektöründe Toplu SMS

Ev, iş yeri, araç gibi pek çok taşınır ya da taşınmaza ait sigorta başlangıç ya da bitiş tarihlerinin müşterilere bildirilmesinde, sağlık sigortalarına ait değişikliklerin kullanıcılara aktarılmasında ya da kampanyaların duyurulması konusunda Toplu SMS teknolojisi çok sık kullanılmaktadır.

Turizm Sektöründe Toplu SMS

Özellikle bu sektör, toplu kısa mesaj teknolojisinin yaygın olduğu sektörlerden biridir. Turizm acentelerinin ve havayolu şirketlerinin müşterilerine en kısa vadede ulaştıkları sistemdir.

Rötar yapan uçak bilgileri, tarihinde değişiklik yaşanan turlar ya da biletleme ile ilgili tüm veriler Toplu SMS teknolojisi ile müşterilere iletilmektedir.

Sağlık Sektöründe Toplu SMS

Sağlık sektörü de yine turizm sektörü kadar yaygın bir şekilde toplu kısa mesaj kullanımı gerçekleştirmektedir. Geçmiş olsun dilekleri, check-up davetiyeleri, tahlil sonuç saatleri ya da hasta randevularına dair tüm detaylı bilgiler, müşteriler ile anlık olarak buluşmaktadır.

Bu sayede hem müşteri kaybı yaşanmamakta, hem de müşteri memnuniyeti odaklı bir sistem kullanımı gerçekleştirilmektedir. Toplu SMS sağlık sektöründe de büyük ilgi görmektedir.

Eğitim Sektöründe Toplu SMS

Türkiye’de bu teknolojinin en yaygın kullanıldığı sektör eğitim sektörüdür. Üniversiteler, dil kursları, halk eğitim merkezleri, liseler ya da kreşler bütünlüğünü bu sistem ile sağlamaktadır.

Veliler ile kısa sürede veri paylaşımında bulunabilme, sınav tarihleri, başvuru ile ilgili evrak detayları gibi pek çok faktör bu sistem sayesinde ulaştırılmaktadır.

Bireysel abonelikle Toplu SMS gönderebilir miyim?

—————————-.

Toplu SMS Yollamak için Ne Yapmalıyım?


Toplu SMS yollamak için B.T.K.’nın bizlerden talep ettiği evrakları tarafımıza ulaştırmanız gerekir. Bu evraklardan alfa-numerik Toplu SMS başlık taahhütnamesini sistemden indirerek doldurmanız,onaylamanız ve bize ulaştırmanız gerekli.

İmzaladığınız alfa-numerik Toplu SMS başlık sözleşmesi ya da taahhütnamesi,  sistemlerimizde Bilgi Güvenliği Yönetimi Standartları ve KVKK’ya uygun olarak saklanacaktır. Dilediğinizde KVKK’na uygun olarak verilerinizi sildirebilirsiniz.

Aboneliğiniz onaylandığında Toplu SMS paketlerinden birini satın alarak başlayabilirsiniz.

Toplu SMS Originatör (CLI) nedir?

Toplu SMS ile ilgili Originatör kelimesi anlamıyla gönderen makamı olduğundan telefonunuzun Mesaj kutusunua Gelen SMS sahibini, markayı yada kurumu ifade eder.

Kurumunuza uygun oluşturulmuş ve gerekli evraklarda geçmesi şartı ile sizin belirlediğiniz, evrensel sınır olan 11 karakterli, SMS’in kimden geldiğini yani kaynağını gösteren Toplu SMS Başlık ismidir.
Bu başlıklar Büyük harf talep edildiğinde Türkçe karakter içeremez. Örneğin ADİDAS marka adı ADIDAS olarak tanımlanır. Küçük Harf kullanımlarında ise Adidas olarak tanımlanır.

Toplu SMS Gönderiminde Yasal Zorunluluklar Nelerdir?

  • Toplu SMS yollayarak yasalarımızda suç olarak belirtilmiş hiç bir eylem gerçekleştirilemez ve suç içerikli ileti gönderilemez.
  • sağlanan ilk SMS’te müşteri bilgilerinin sistemde kayıtlı olduğu ve alınan izin doğrultusunda gönderim sağlandığı bildirilmelidir.
  • Satın alma, borç hatırlatma, bilgi güncellemesi ya da tahsilat gibi durumlarda gönderilen Toplu SMS’lerde izin alınması zorunlu değildir.
  • Müşterilerden izin isteyebilmek için toplu sms gönderimi sağlanamamaktadır.
  • Gönderilen SMS’lerde MERSIS numarası, ticari unvan ya da esnaflar için isim soyisim ile TC kimlik numarası yer almalıdır.
  • Gönderilen Toplu SMS’lerin sonunda müşterilere ret hakkı mutlaka sağlanmalıdır.

Önemli Uyarı: Müşterilerimizin Toplu SMS gönderimi gerçekleştirirken, izin almadan gerçekleştirdikleri Toplu SMS gönderimlerinden Aktan SMS Haberleşme sorumlu tutulamaz. Bu tür durumlarda tüm sorumluluk SMS gönderimini sağlayan abonemize aittir.

Türkiye’deki bütün operatörlere (Turkcell, Vodafone, TürkTelekom) Toplu SMS yollayabilirsiniz.